School of Basic Engineering Education

Fingerprint The fingerprint is based on mining the text of the scientific documents related to the associated persons. Based on that an index of weighted terms is created, which defines the key subjects of research unit

Steel Chemical Compounds
Pipe Engineering & Materials Science
Furnaces Engineering & Materials Science
Metals Engineering & Materials Science
Copper Engineering & Materials Science
Blast furnaces Engineering & Materials Science
Slags Engineering & Materials Science
Temperature Engineering & Materials Science

Network Recent external collaboration on country level. Dive into details by clicking on the dots.

Projects 2013 2020

Research Output 1973 2019

Algorithm for Nonlinear Optimization of Finishing Operations

Galkin, M. G. & Smagin, A. S., 1 Jan 2019, In : Russian Engineering Research. 39, 1, p. 45-48 4 p.

Research output: Contribution to journalArticleResearchpeer-review

Productivity

Alumina–silica glass–ceramic sealants for tubular solid oxide fuel cells

Saetova, N. S., Krainova, D. A., Kuzmin, A. V., Raskovalov, A. A., Zharkinova, S. T., Porotnikova, N. M., Farlenkov, A. S., Moskalenko, N. I., Ananyev, M. V., Dyadenko, M. V. & Ghosh, S., 30 Mar 2019, In : Journal of Materials Science. 54, 6, p. 4532-4545 14 p.

Research output: Contribution to journalArticleResearchpeer-review

Sealants
Solid oxide fuel cells (SOFC)
Glass
Yttria stabilized zirconia
Crystallization

Composition and Properties of Non-Fired Fly Ash Gravel and Concrete on Its Basis

Kapustin, F. L., Kokorina, D. V. & Fomina, I. V., 11 Mar 2019, In : IOP Conference Series: Materials Science and Engineering. 481, 1, 012050.

Research output: Contribution to journalConference articleResearchpeer-review

Coal Ash
Gravel
Fly ash
Concretes
Chemical analysis

Prizes

Победители программы «УМНИК», 2017

Глеб Богданович Атаманкин (Recipient), Михаил Владимирович Бабич (Recipient), Кирилл Иванович Бородин (Recipient), Кирилл Михайлович Зейде (Recipient), Роман Андреевич Иванов (Recipient), Александр Сергеевич Ильиных (Recipient), Илья Эдуардович Куклин (Recipient), Анастасия Алексеевна Лашова (Recipient), Сергей Николаевич Маршеня (Recipient), Константин Дмитриевич Наумов (Recipient), Ростислав Эдуардович Русалев (Recipient), Антон Леонидович Седнев (Recipient) & Вячеслав Алексеевич Шибаев (Recipient), 2017

Prize: Honorary degree

Activities 1986 2019

VIII Всероссийская научно-практическая конференция студентов, аспирантов и молодых ученых "Теплотехника и информатика в образовании, науке и производстве" (ТИМ'2019) с международным участием

Николай Александрович Спирин (Chair of orgcommitee), Владислав Васильевич Лавров (Vice Chair of orgcommitee), Иван Александрович Гурин (Vice Chair of orgcommitee), Виктор Юрьевич Балдин (Member of orgcommittee), Татьяна Феоктистовна Богатова (Member of orgcommittee), С. И. Великий (Member of orgcommittee), Герман Викторович Воронов (Member of orgcommittee), Владимир Арисович Гольцев (Member of orgcommittee), Л. Г. Денисенко (Member of orgcommittee), А. Н. Дмитриев (Member of orgcommittee), Геннадий Михайлович Дружинин (Member of orgcommittee), Лик Анварович Зайнуллин (Member of orgcommittee), Михаил Дмитриевич Казяев (Member of orgcommittee), Евгений Владимирович Киселев (Member of orgcommittee), Андрей Викторович Корелин (Member of orgcommittee), Сергей Петрович Куделин (Member of orgcommittee), Владимир Георгиевич Лисиенко (Member of orgcommittee), Николай Борисович Лошкарев (Member of orgcommittee), А. Г. Максимов (Member of orgcommittee), Д. Н. Малухин (Member of orgcommittee), Владимир Ильич Матюхин (Member of orgcommittee), Олег Владимирович Матюхин (Member of orgcommittee), Владимир Александрович Мунц (Member of orgcommittee), Владислав Юрьевич Носков (Member of orgcommittee), Александр Филиппович Рыжков (Member of orgcommittee), Дарья Викторовна Шатунова (Member of orgcommittee), Владимир Серафимович Швыдкий (Member of orgcommittee), Олег Юрьевич Шешуков (Member of orgcommittee), Кирилл Александрович Щипанов (Member of orgcommittee), Юрий Гаврилович Ярошенко (Member of orgcommittee), Николай Александрович Спирин (Chair of programme commitee), В. В. Бухмиров (Member of programme committee), В. А. Васильев (Member of programme committee), Герман Викторович Воронов (Member of programme committee), А. Н. Дмитриев (Member of programme committee), Геннадий Михайлович Дружинин (Member of programme committee), В. Г. Дружков (Member of programme committee), Лик Анварович Зайнуллин (Member of programme committee), Алексей Викторович Краснобаев (Member of programme committee), С. М. Кулаков (Member of programme committee), Владислав Васильевич Лавров (Member of programme committee), Владимир Георгиевич Лисиенко (Member of programme committee), О. С. Логунова (Member of programme committee), Л. П. Мышляев (Member of programme committee), Б. Н. Парсункин (Member of programme committee), Г. С. Подгородецкий (Member of programme committee), И. А. Прибытков (Member of programme committee), Валерий Юрьевич Рыболовлев (Member of programme committee), С. З. Сапожников (Member of programme committee), А. П. Скуратов (Member of programme committee), М. В. Темлянцев (Member of programme committee), В. П. Цымбал (Member of programme committee), Владимир Серафимович Швыдкий (Member of programme committee), Д. А. Шнайдер (Member of programme committee), И. М. Ячиков (Member of programme committee), П. С. Ассис (Member of programme committee), Яков Маркович Гордон (Member of programme committee), Михаил Владимирович Губинский (Member of programme committee), Александр Олегович Еремин (Member of programme committee), А. С. Иссерлин (Member of programme committee), Л. Лазич (Member of programme committee), В. А. Луганов (Member of programme committee), Б. Майданчик (Member of programme committee), А. И. Михалев (Member of programme committee), Т. А. Чепуштанова (Member of programme committee), Я. Чудновский (Member of programme committee)
16 May 201917 May 2019

Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference