• 2 Citations
  • 1 h-Index
20132020

Research output per year

If you made any changes in Pure these will be visible here soon.

Personal profile

Education/Academic qualification

Technical Sciences, Candidate

16 Mar 2001 → …

Fingerprint Dive into the research topics where Андрей Викторович Корелин is active. These topic labels come from the works of this person. Together they form a unique fingerprint.

  • 45 Similar Profiles

Network Recent external collaboration on country level. Dive into details by clicking on the dots.

Research Output

  • 2 Citations
  • 1 h-Index
  • 9 Article
  • 1 Scholarly edition
Open Access
  • АНИЗОТРОПИЯ ТВЕРДОСТИ ЯЧЕИСТЫХ ТИТАНОВЫХ СТРУКТУР, ПОЛУЧЕННЫХ МЕТОДОМ 3D-ПЕЧАТИ

    Translated title of the contribution: Hardness anisotropy of titanium cellular structures manufactured using 3D printingЛогинов, Ю. Н., Степанов, С. И., Корелин, А. В. & Насчетникова, И. А., 2019, In : Литейщик России. 6, p. 7-10 4 p.

    Research output: Contribution to journalArticle

  • 1 Citation (Scopus)

    Projects

    Activities

    • 25 Participation in conference
    • 4 Participation in workshop, seminar, course

    XX Международная научно-техническая конференция "Уральская школа-семинар металловедов - молодых ученых"

    Артемий Александрович Попов (Chair of orgcommitee), Вадим Михайлович Счастливцев (Chair of orgcommitee), А. И. Гордиенко (Member of programme committee), О. М. Ивасишин (Member of programme committee), Геннадий Алексеевич Салищев (Member of programme committee), Р. З. ВАЛИЕВ (Member of programme committee), А. М. Глезер (Member of programme committee), Анатолий Геннадьевич Илларионов (Member of programme committee), Сергей Владимирович Беликов (Member of programme committee), Юрий Николаевич Логинов (Member of programme committee), Сергей Леонидович Демаков (Member of programme committee), Михаил Львович Лобанов (Member of programme committee), Федор Валерьевич Водолазский (Member of orgcommittee), Стелла Владимировна Гриб (Member of orgcommittee), Сергей Владимирович Данилов (Member of orgcommittee), Аркадий Юрьевич Жиляков (Member of orgcommittee), Максим Сергеевич Карабаналов (Member of orgcommittee), Андрей Викторович Корелин (Member of orgcommittee), Ольга Юрьевна Корниенко (Member of orgcommittee), Ольга Аркадьевна Коэмец (Member of orgcommittee), Ксения Игоревна Луговая (Member of orgcommittee), Михаил Васильевич Майсурадзе (Member of orgcommittee), Ирина Вячеславовна Нарыгина (Member of orgcommittee), Николай Артемьевич Попов (Member of orgcommittee), Максим Александрович Рыжков (Member of orgcommittee), Степан Игоревич Степанов (Member of orgcommittee), Светлана Михайловна Илларионова (Member of orgcommittee), Артем Сергеевич Юровских (Member of orgcommittee), Наталья Александровна Баранникова (Member of orgcommittee)
    3 Feb 20207 Feb 2020

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

    III ежегодная международная конференция "Системная инженерия"

    Олег Иринархович Ребрин (Chair of orgcommitee), Андрей Викторович Корелин (Member of orgcommittee), М. Н. Вшивцева (Member of orgcommittee), Вячеслав Владимирович Мизгулин (Member of orgcommittee), Александр Николаевич Кулемин (Member of orgcommittee), Ирина Ивановна Шолина (Member of orgcommittee), Александр Анатольевич Балясов (Member of orgcommittee), Анастасия Ильинична Южакова (Member of orgcommittee)
    11 Dec 201913 Dec 2019

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

    VIII Всероссийская научно-практическая конференция студентов, аспирантов и молодых ученых "Теплотехника и информатика в образовании, науке и производстве" (ТИМ'2019) с международным участием

    Николай Александрович Спирин (Chair of orgcommitee), Владислав Васильевич Лавров (Vice Chair of orgcommitee), Иван Александрович Гурин (Vice Chair of orgcommitee), Виктор Юрьевич Балдин (Member of orgcommittee), Татьяна Феоктистовна Богатова (Member of orgcommittee), С. И. Великий (Member of orgcommittee), Герман Викторович Воронов (Member of orgcommittee), Владимир Арисович Гольцев (Member of orgcommittee), Л. Г. Денисенко (Member of orgcommittee), Андрей Николаевич Дмитриев (Member of orgcommittee), Геннадий Михайлович Дружинин (Member of orgcommittee), Лик Анварович Зайнуллин (Member of orgcommittee), Михаил Дмитриевич Казяев (Member of orgcommittee), Евгений Владимирович Киселев (Member of orgcommittee), Андрей Викторович Корелин (Member of orgcommittee), Сергей Петрович Куделин (Member of orgcommittee), Владимир Георгиевич Лисиенко (Member of orgcommittee), Николай Борисович Лошкарев (Member of orgcommittee), А. Г. Максимов (Member of orgcommittee), Д. Н. Малухин (Member of orgcommittee), Владимир Ильич Матюхин (Member of orgcommittee), Олег Владимирович Матюхин (Member of orgcommittee), Владимир Александрович Мунц (Member of orgcommittee), Владислав Юрьевич Носков (Member of orgcommittee), Александр Филиппович Рыжков (Member of orgcommittee), Дарья Викторовна Шатунова (Member of orgcommittee), Владимир Серафимович Швыдкий (Member of orgcommittee), Олег Юрьевич Шешуков (Member of orgcommittee), Кирилл Александрович Щипанов (Member of orgcommittee), Юрий Гаврилович Ярошенко (Member of orgcommittee), Николай Александрович Спирин (Chair of programme commitee), В. В. Бухмиров (Member of programme committee), В. А. Васильев (Member of programme committee), Герман Викторович Воронов (Member of programme committee), Андрей Николаевич Дмитриев (Member of programme committee), Геннадий Михайлович Дружинин (Member of programme committee), В. Г. Дружков (Member of programme committee), Лик Анварович Зайнуллин (Member of programme committee), Алексей Викторович Краснобаев (Member of programme committee), С. М. Кулаков (Member of programme committee), Владислав Васильевич Лавров (Member of programme committee), Владимир Георгиевич Лисиенко (Member of programme committee), О. С. Логунова (Member of programme committee), Л. П. Мышляев (Member of programme committee), Б. Н. Парсункин (Member of programme committee), Г. С. Подгородецкий (Member of programme committee), И. А. Прибытков (Member of programme committee), Валерий Юрьевич Рыболовлев (Member of programme committee), С. З. Сапожников (Member of programme committee), А. П. Скуратов (Member of programme committee), М. В. Темлянцев (Member of programme committee), В. П. Цымбал (Member of programme committee), Владимир Серафимович Швыдкий (Member of programme committee), Дмитрий Александрович Шнайдер (Member of programme committee), И. М. Ячиков (Member of programme committee), П. С. Ассис (Member of programme committee), Яков Маркович Гордон (Member of programme committee), Михаил Владимирович Губинский (Member of programme committee), Александр Олегович Еремин (Member of programme committee), А. С. Иссерлин (Member of programme committee), Л. Лазич (Member of programme committee), В. А. Луганов (Member of programme committee), Б. Майданчик (Member of programme committee), А. И. Михалев (Member of programme committee), Т. А. Чепуштанова (Member of programme committee), Я. Чудновский (Member of programme committee)
    16 May 201917 May 2019

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

    Международная научно-практическая конференция студентов, аспирантов и молодых ученых "Энерго- и ресурсосбережение. Энергообеспечение. Нетрадиционные и возобновляемые источники энергии. Атомная энергетика" - Даниловские чтения

    Дмитрий Витальевич Бугров (Chair of orgcommitee), Сергей Тихонович Князев (Vice Chair of orgcommitee), Владимир Венедиктович Кружаев (Vice Chair of orgcommitee), Павел Валерьевич Мезенцев (Vice Chair of orgcommitee), Алексей Владимирович Фаюстов (Vice Chair of orgcommitee), Елена Семеновна Авраменко (Member of orgcommittee), Сергей Геннадьевич Тушин (Member of orgcommittee), Виктор Юрьевич Балдин (Member of orgcommittee), Сергей Федорович Сарапулов (Member of orgcommittee), Олег Юрьевич Шешуков (Member of orgcommittee), Сергей Алексеевич Бычков (Member of orgcommittee), Надежда Викторовна Гредасова (Member of orgcommittee), Сергей Евгеньевич Кокин (Member of orgcommittee), Владимир Николаевич Алехин (Member of orgcommittee), Максим Алексеевич Безматерных (Member of orgcommittee), Федор Леонидович Капустин (Member of orgcommittee), Татьяна Сергеевна Свалова (Member of orgcommittee), Нина Павловна Ширяева (Member of orgcommittee), Владимир Александрович Спиридонов (Member of orgcommittee), Виктор Васильевич Шимов (Member of orgcommittee), Владимир Александрович Мунц (Member of orgcommittee), Сергей Евгеньевич Щеклеин (Member of orgcommittee), Татьяна Феоктистовна Богатова (Member of orgcommittee), Юрий Миронович Бродов (Member of orgcommittee), Алексей Васильевич Костылев (Member of orgcommittee), Андрей Владимирович Паздерин (Member of orgcommittee), Николай Александрович Спирин (Member of orgcommittee), Василий Эдуардович Фризен (Member of orgcommittee), Анатолий Павлович Хомяков (Member of orgcommittee), Алексей Михайлович Дубинин (Member of orgcommittee), Владислав Васильевич Лавров (Member of orgcommittee), Александр Филиппович Рыжков (Member of orgcommittee), Федор Никитич Сарапулов (Member of orgcommittee), Владимир Геннадьевич Тупоногов (Member of orgcommittee), Владимир Анатольевич Бегалов (Member of orgcommittee), Владимир Иванович Велькин (Member of orgcommittee), Владимир Арисович Гольцев (Member of orgcommittee), Елена Александровна Маляр (Member of orgcommittee), Андрей Валентинович Матвеев (Member of orgcommittee), Владимир Анатольевич Микула (Member of orgcommittee), Валерий Александрович Никулин (Member of orgcommittee), Елена Юрьевна Павлюк (Member of orgcommittee), Александр Ильич Попов (Member of orgcommittee), Ирина Станиславовна Селезнева (Member of orgcommittee), Олег Леонидович Ташлыков (Member of orgcommittee), Юлия Исааковна Толстова (Member of orgcommittee), Екатерина Владимировна Черепанова (Member of orgcommittee), Николай Анатольевич Абаимов (Member of orgcommittee), Николай Владимирович Вальцев (Member of orgcommittee), Александра Игоревна Вальцева (Member of orgcommittee), Екатерина Сергеевна Герасимова (Member of orgcommittee), Наталья Владимировна Колпакова (Member of orgcommittee), Виктория Андреевна Климова (Member of orgcommittee), Юрий Евгеньевич Немихин (Member of orgcommittee), Галина Ивановна Никитина (Member of orgcommittee), Павел Валентинович Осипов (Member of orgcommittee), Александр Сергеевич Прошин (Member of orgcommittee), Рамиль Нуриханович Шарипов (Member of orgcommittee), Геннадий Андреевич Семенов (Member of orgcommittee), Александр Дмитриевич Никитин (Member of orgcommittee), Андрей Викторович Корелин (Member of orgcommittee), Дарья Викторовна Шатунова (Member of orgcommittee), Анна Вольфрамовна Краснова (Member of orgcommittee), Вадим Юрьевич Малыгин (Member of orgcommittee), Светлана Александровна Май (Member of orgcommittee)
    9 Dec 201913 Dec 2019

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

    IV Международная школа для молодежи "Материаловедение и металлофизика легких сплавов"

    Артемий Александрович Попов (Chair of orgcommitee), Михаил Львович Лобанов (Chair of orgcommitee), Вадим Михайлович Счастливцев (Member of orgcommittee), А. А. Ильин (Member of orgcommittee), А. И. Гордиенко (Member of orgcommittee), О. М. Ивасишин (Member of orgcommittee), В. Л. Попов (Member of orgcommittee), Геннадий Алексеевич Салищев (Member of orgcommittee), Р. З. ВАЛИЕВ (Member of orgcommittee), А. М. Глезер (Member of orgcommittee), Юрий Николаевич Логинов (Member of orgcommittee), Сергей Леонидович Демаков (Member of orgcommittee), Владимир Михайлович Фарбер (Member of orgcommittee), Юрий Вячеславович Юдин (Member of orgcommittee), Владимир Григорьевич Пушин (Member of orgcommittee), Валерий Павлович Кузнецов (Member of orgcommittee), Юрий Николаевич Логинов (Chair of programme commitee), Анатолий Геннадьевич Илларионов (Chair of programme commitee), Анна Анатольевна Архангельская (Member of programme committee), Сергей Владимирович Беликов (Member of programme committee), Федор Валерьевич Водолазский (Member of programme committee), Валентин Иванович Голубев (Member of programme committee), Стелла Владимировна Гриб (Member of programme committee), Аркадий Юрьевич Жиляков (Member of programme committee), Мария Артемьевна Жилякова (Member of programme committee), Мария Александровна Зорина (Member of programme committee), Максим Сергеевич Карабаналов (Member of programme committee), Наталья Игоревна Кардонина (Member of programme committee), Андрей Викторович Корелин (Member of programme committee), Ольга Юрьевна Корниенко (Member of programme committee), Ксения Игоревна Луговая (Member of programme committee), Михаил Васильевич Майсурадзе (Member of programme committee), Ирина Вячеславовна Нарыгина (Member of programme committee), Ольга Аркадьевна Оленева (Member of programme committee), Николай Артемьевич Попов (Member of programme committee), Наталья Георгиевна Россина (Member of programme committee), Максим Александрович Рыжков (Member of programme committee), Ольга Владимировна Селиванова (Member of programme committee), Степан Игоревич Степанов (Member of programme committee), Владислав Альфредович Хотинов (Member of programme committee), Артем Сергеевич Юровских (Member of programme committee), Дмитрий Юрьевич Распосиенко (Member of programme committee), Георгий Викторович Шимов (Member of programme committee), Дмитрий Андреевич Павлов (Member of programme committee), Денис Ринатович Салихянов (Member of programme committee), Михаил Викторович Ерпалов (Member of programme committee), Александр Сергеевич Жилин (Member of programme committee)
    18 Jun 201922 Jun 2019

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in workshop, seminar, course