Resultado de la investigación: Chapterrevisión exhaustiva

Resumen

In the article, the research of teaching and scientific work of the Ural prominent lawyer and historian Alexander Smykalin is conducted. The main scientific problems are selected; the analysis of the major works of the scientist is given. It is alleged that A.S. Smykalin is the founder of the historical-legal direction in the scientific community of the Urals.
Título traducido de la contribuciónFor the 40th anniversary of the beginning of the teaching and research activities of Alexander Smykalin
Idioma originalRussian
Título de la publicación alojadaЭВОЛЮЦИЯ РОССИЙСКОГО И ЗАРУБЕЖНОГО ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
Subtítulo de la publicación alojadaсборник статей
Lugar de publicaciónЕкатеринбург
EditorialФедеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Уральский государственный юридический университет"
Páginas600-620
ISBN (versión impresa)978-5-7845-0508-8
EstadoPublished - 2016

GRNTI

• 03.01.00

Huella

Profundice en los temas de investigación de 'Вклад А. С. Смыкалина в изучение истории государства и права. К 40-летию начала преподавательской и научной деятельности Александра Сергеевича Смыкалина: статья в сборнике статей'. En conjunto forman una huella única.

Citar esto