Resultado de la investigación: Articlerevisión exhaustiva

Resumen

In the article the value and best methodological structure discipline concepts of modern natural science “for professional and economic-managerial profile are described. The issues of teaching improvement, including distance education and the introduction of grade and rating system of control and evaluation of students’ knowledge are studied.
Título traducido de la contribución“The concept of modern natural science discipline” in the system of higher education
Idioma originalRussian
Páginas (desde-hasta)88-94
PublicaciónИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volumen126
N.º2
EstadoPublished - 2014

GRNTI

• 14.00.00 EDUCATION. PEDAGOGY

Level of Research Output

• VAK List

Huella

Profundice en los temas de investigación de 'ДИСЦИПЛИНА «КОНЦЕПЦИИ СОВРЕМЕННОГО ЕСТЕСТВОЗНАНИЯ» В СИСТЕМЕ ВУЗОВСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ'. En conjunto forman una huella única.

Citar esto