Resultado de la investigación: Article

Resumen

The article discusses the potential of Fairy tale Therapy-method for corrective work with children of preschool age exhibiting high levels of anxiety. The article outlines the authors’ program of corrective and developmental work. Based on diagnostic results this article offers comparative analysis of the anxiety level of children before and after corrective and developmental activities.
Título traducido de la contribuciónUsage of Fairytale Therapy-method in corrective work with children exhibiting high levels of anxiety
Idioma originalRussian
Páginas (desde-hasta)139-147
Número de páginas9
PublicaciónИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volumen138
N.º2
EstadoPublished - 2015

GRNTI

• 15.00.00 PSYCHOLOGY

Level of Research Output

• VAK List

Huella Profundice en los temas de investigación de 'ИСПОЛЬЗОВАНИЕ МЕТОДА СКАЗКОТЕРАПИИ В КОРРЕКЦИОННОЙ РАБОТЕ С ДЕТЬМИ С ВЫСОКИМ УРОВНЕМ ТРЕВОЖНОСТИ'. En conjunto forman una huella única.

Citar esto