Элина Владимировна Чепкина, Евгения Альбертовна Харисова

Resultado de la investigación: Article

Resumen

The article considers the linguistic aspect of the territorial identity’s construction. The relevance of the study is due to the appeal of the relationship between the meanings that construct the discursive identity in the media and language markers that express these meanings explicitly.
Título traducido de la contribuciónTHE CONSTRUCTION OF A TERRITORIAL IDENTITY ON URBAN TELEVISION: LANGUAGE MARKERS
Idioma originalRussian
Páginas (desde-hasta)5-12
Número de páginas8
PublicaciónИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volumen26
N.º4 (201)
DOI
EstadoPublished - 2020

GRNTI

• 16.00.00 LINGUISTICS

Level of Research Output

• VAK List

Huella Profundice en los temas de investigación de 'КОНСТРУИРОВАНИЕ ТЕРРИТОРИАЛЬНОЙ ИДЕНТИЧНОСТИ НА ГОРОДСКОМ ТЕЛЕВИДЕНИИ: ЯЗЫКОВЫЕ МАРКЕРЫ'. En conjunto forman una huella única.

Citar esto