А. Э. Мокроносова, Лариса Степановна Соболева (Supervisor)

Resultado de la investigación: Chapter

Resumen

This article is devoted to the analysis of «Homily to newly married couples» from the manuscript «Statir». The main task is to find out how the author understands the relationship between man and woman, and also to reveal new intentions of understanding the role of woman in the social and cultural context.
Título traducido de la contribución"Homily to Newly Married Couples" from the Manuscript "Statir" (the Late 17th)
Idioma originalRussian
Título de la publicación alojadaINIТIUM. Художественная литература: опыт современного прочтения
Subtítulo de la publicación alojadaсборник статей
EditoresТ. А. Снигирева, Л. А. Назарова
Lugar de publicaciónЕкатеринбург
EditorialФедеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Уральский федеральный университет им. первого Президента России Б.Н. Ельцина"
Páginas23-26
Número de páginas4
EstadoPublished - 2019

GRNTI

• 17.09.00

Huella Profundice en los temas de investigación de '"ПОУЧЕНИЕ К НОВОБРАЧНЫМ" ИЗ РУКОПИСНОГО СБОРНИКА КОНЦА XVII ВЕКА "СТАТИР": статья в сборнике статей'. En conjunto forman una huella única.

Citar esto