Анатолий Иванович Слесарев (Inventor), Мустафа Мусаевич Кидибаев (Inventor), Жайлоо Мамытбеков (Inventor), Циуфен Ши (Inventor), Владимир Юрьевич Иванов (Inventor), Константин Васильевич Ивановских (Inventor), Айсулуу Абдухаиловна Эгамбердиева (Inventor)

Resultado de la investigación: Patent

Resumen

FIELD: physics.
SUBSTANCE: invention relates to the thermoexoelectronic (TEE) dosimetry of electron radiation and may be suitable for high-dosimetry of high-energy electron radiation (up to 10 MeV). The working substance for the thermoexoelectronic dosimetry of high-energy electron radiation based on sodium fluoride crystals additionally contains lithium fluoride and copper chloride atthe following component ratio (mol. %): NaF 98.3-98.9, LIF 1-1.5, CuCl2 0.1-0.2.
EFFECT: providing increased sensitivity of the dosimetry tract.
Título traducido de la contribuciónWORKING SUBSTANCE FOR THERMOEXOELECTRONIC DOSIMETRY OF HIGH-ENERGY ELECTRONIC RADIATION: patent of invention
Idioma originalRussian
Número de patente2622240
CIPG01T 1/00
Fecha de introducción30/05/2016
EstadoPublished - 13 jun 2017

Huella Profundice en los temas de investigación de 'Рабочее вещество для термоэкзоэлектронной дозиметрии высокоэнергетического электронного излучения: патент на изобретение'. En conjunto forman una huella única.

Citar esto