Resultado de la investigación: Chapter

Resumen

The authors aim is to explore the role of empathy in cross-cultural communication. Discusses the formation of the peculiarities of empathy influenced by cultural factor. The differences in empathy to various social objects in students from China and Russia are exposed.
Título traducido de la contribuciónA comparative study of empathy to various objects in students from China and Russia
Idioma originalRussian
Título de la publicación alojadaПСИХОЛОГИЧЕСКАЯ ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА – УПРАВЛЕНИЮ
Subtítulo de la publicación alojadaсборник научных трудов
EditoresЭ. Э. Сыманюк
Lugar de publicaciónЕкатеринбург
EditorialУральский институт управления – филиал ФГБОУ ВО "Российская академия народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации"
Páginas200-208
ISBN (versión impresa)978-5-8056-0335-9
EstadoPublished - 2015

GRNTI

• 15.00.00 PSYCHOLOGY

Huella

Profundice en los temas de investigación de 'СРАВНИТЕЛЬНОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ЭМПАТИИ К РАЗЛИЧНЫМ ОБЪЕКТАМ У СТУДЕНТОВ ИЗ КИТАЯ И РОССИИ: статья в сборнике статей'. En conjunto forman una huella única.

Citar esto