ТЕЛЕВИДЕНИЕ XXI В.: ОТ МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ К МАССОВОЙ КОММУНИКАЦИИ

Resultado de la investigación: Article

Resumen

The main features of modern television are considered in the article: multichannel broadcasting, audience segmentation, transformation of genres, entertaining orientation, reality virtualization, manipulative influence, abundance of advertising, interactivity. The basic directions of improvement of future journalists' professional training are planned.
Título traducido de la contribuciónTelevision of the XXI century: from mass media to mass communications
Idioma originalRussian
Páginas (desde-hasta)41-50
PublicaciónИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volumen123
N.º1
EstadoPublished - 2014

GRNTI

• 19.41.00

Level of Research Output

• VAK List

Huella Profundice en los temas de investigación de 'ТЕЛЕВИДЕНИЕ XXI В.: ОТ МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ К МАССОВОЙ КОММУНИКАЦИИ'. En conjunto forman una huella única.

Citar esto