Resultado de la investigación: Article

Resumen

The review examines publication of the three articles written by researchers from Moscow and St. Petersburg on the manuscripts of St. Paisius (Velichkovsky), his disciples and followers. These papers were presented at the Scientific Readings organized by the Saint Petersburg mission of the monastery Optina Hermitage on November 26, 2017. The publication contains answers to the most important questions about the identification and research of the manuscript heritage of this ascetic.
Idioma originalRussian
Páginas (desde-hasta)338-344
Número de páginas7
PublicaciónВестник Екатеринбургской духовной семинарии
N.º3 (27)
DOI
EstadoPublished - 2019

GRNTI

• 21.15.00

Level of Research Output

• VAK List

Huella Profundice en los temas de investigación de 'ТРУДЫ ПО ИЗУЧЕНИЮ, ОПИСАНИЮ И ИЗДАНИЮ СВЯТООТЕЧЕСКОГО НАСЛЕДИЯ. РЕЦ. НА КН.: «ПРЕПОДОБНЫЙ ОТЧЕ ПАИСИЕ, ДОБРОТОЛЮБИЯ ПОДВИЖНИЧЕ». СБОРНИК ДОКЛАДОВ ПО ИТОГАМ НАУЧНЫХ ЧТЕНИЙ, ПОСВЯЩЕННЫХ ПАМЯТИ ПРП. ПАИСИЯ (ВЕЛИЧКОВСКОГО) / СОСТ. Е. А. КУЧИНА. СПБ.: УСПЕНСКОЕ ПОДВОРЬЕ ВВЕДЕНСКОГО СТАВРОПИГАЛЬНОГО МУЖСКОГО МОНАСТЫРЯ ОПТИНА ПУСТЫНЬ В САНКТ-ПЕТЕРБУРГЕ, 2018. 95 С.'. En conjunto forman una huella única.

• Citar esto