Елизавета Дмитриевна Сапко, Татьяна Николаевна Зубакина

Resultado de pesquisa: Chapter

Resumo

The article considers the examples of possible exercises, aimed for the development of a secondary language personality of students in the process of studying of a foreign language. The notion «secondary language personality», based on the notion «language personality», formulated by Y. N. Karaulov, is one of the key-notions of modern lingodidactics. One of the factors of the developing of a secondary language personality is acquiring of students' background knowledge. The author of the article proposes possible exercises, linked to precedent texts, eponyms, and idiomatic expressions of the English language.
Título traduzido da contribuiçãoMEANS OF DEVELOPING OF A SECONDARY LANGUAGE PERSONALITY OF STUDENTS IN THE PROCESS OF STUDYING A FOREIGN LANGUAGE
Idioma originalRussian
Título da publicação do anfitriãoАКТУАЛЬНЫЕ ПРОБЛЕМЫ ИЗУЧЕНИЯ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ И ЛИТЕРАТУР
Subtítulo da publicação do anfitriãoсборник статей
EditoresВ. А. Бячкова
Local da publicaçãoПермь
EditoraПермский государственный национальный исследовательский университет
Páginas118-122
Número de páginas5
VolumeТом. Часть 1
ISBN (impresso)978-5-7944-3419-4
Estado da publicaçãoPublished - 2019

GRNTI

• 16.00.00 LINGUISTICS

Impressão digital

Mergulhe nos tópicos de investigação de “АВТОРСКИЙ ПЕРЕВОД КАК ФОРМА МЕЖКУЛЬТУРНОЙ КОММУНИКАЦИИ (НА МАТЕРИАЛЕ ТЕКСТОВ В. В. НАБОКОВА «ЛОЛИТА»): статья в сборнике статей“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto