Resultado de pesquisa: Chapterrevisão de pares

Resumo

In the article, the research of teaching and scientific work of the Ural prominent lawyer and historian Alexander Smykalin is conducted. The main scientific problems are selected; the analysis of the major works of the scientist is given. It is alleged that A.S. Smykalin is the founder of the historical-legal direction in the scientific community of the Urals.
Título traduzido da contribuiçãoFor the 40th anniversary of the beginning of the teaching and research activities of Alexander Smykalin
Idioma originalRussian
Título da publicação do anfitriãoЭВОЛЮЦИЯ РОССИЙСКОГО И ЗАРУБЕЖНОГО ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
Subtítulo da publicação do anfitriãoсборник статей
Local da publicaçãoЕкатеринбург
EditoraФедеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Уральский государственный юридический университет"
Páginas600-620
ISBN (impresso)978-5-7845-0508-8
Estado da publicaçãoPublished - 2016

GRNTI

• 03.01.00

Impressão digital

Mergulhe nos tópicos de investigação de “Вклад А. С. Смыкалина в изучение истории государства и права. К 40-летию начала преподавательской и научной деятельности Александра Сергеевича Смыкалина: статья в сборнике статей“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto