Resultado de pesquisa: Chapterrevisão de pares

Resumo

The article shows the results of the study of specifi c features of parent-child interaction and its infl uence on the development of children with a family ASD/ADHD risk at age 10 months. Results by 2-way-ANOVA showed that such feature of parent's interaction as «Support interaction», «Directiveness» effect on behavior, socio-emotional skills and motor development of children with family risk of ASD/ADHD. The authors suggest that the improvement parent's skills by special trainings will effect socio-emotional and cognitive children's development.
Título traduzido da contribuiçãoPositive effect of early parent-child interaction on child development with risk of atypical developmen
Idioma originalRussian
Título da publicação do anfitriãoРАЗВИТИЕ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГИЧЕСКОЙ КОМПЕТЕНТНОСТИ РОДИТЕЛЕЙ ОБУЧАЮЩИХСЯ
Subtítulo da publicação do anfitriãoсборник статей
EditoresК. Е. Гильяно, И. Б. Умняшова, Г. В. Новикова
Local da publicaçãoМосква
EditoraМосковский государственный психолого-педагогический университет
Páginas21-25
ISBN (impresso)978-5-94051-140-3
Estado da publicaçãoPublished - 2017

GRNTI

• 15.31.00

Impressão digital

Mergulhe nos tópicos de investigação de “ВЛИЯНИЕ РАННЕГО ДЕТСКО-РОДИТЕЛЬСКОГО ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ НА РАЗВИТИЕ ДЕТЕЙ, ИМЕЮЩИХ РИСКИ АТИПИЧНОГО РАЗВИТИЯ: статья в сборнике статей“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto