ДОВЕРИЕ К ИНСТИТУЦИОНАЛЬНЫМ НОРМАМ ВЫСШЕЙ ШКОЛЫ В ОЦЕНКАХ ПРЕПОДАВАТЕЛЕЙ

Елена Анатольевна Шуклина, Елизавета Александровна Широкова

Resultado de pesquisa: Article

Resumo

The article studies the problem of institutional trust in the fi eld of higher education. The novelty of the authors’ fi ndings is the typology of the university academic lecturers based on the level of their trust in institutional norms and values of higher education system. This typology underlies several conclusions about key management strategies, which streamline the interaction between educational managers and teachers’ community.
Título traduzido da contribuiçãoTrust in Institutional Norms of Higher Education in Teacher’s Assessments
Idioma originalRussian
Páginas (de-até)241-250
Número de páginas10
RevistaИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volume25
Número de emissão3 (189)
Estado da publicaçãoPublished - 2019

GRNTI

• 04.00.00 SOCIOLOGY

Level of Research Output

• VAK List

Impressão digital Mergulhe nos tópicos de investigação de “ДОВЕРИЕ К ИНСТИТУЦИОНАЛЬНЫМ НОРМАМ ВЫСШЕЙ ШКОЛЫ В ОЦЕНКАХ ПРЕПОДАВАТЕЛЕЙ“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto