Resultado de pesquisa: Articlerevisão de pares

Resumo

In article process of institutionalization of Russian sociology at the present stage of its development is considered. The main components of this process are shown. It is proved that criterion of efficiency of institutionalization of sociology is increase of its role in formation of civil society in Russia.
Título traduzido da contribuiçãoINSTITUTIONALIZATION OF RUSSIAN SOCIOLOGY AND ITS ROLE IN FORMATION OF CIVIL SOCIETY
Idioma originalRussian
Páginas (de-até)113-119
RevistaВестник Сургутского государственного педагогического университета
Número de emissão1 (34)
Estado da publicaçãoPublished - 2015

GRNTI

• 04.00.00 SOCIOLOGY

Level of Research Output

• VAK List

Impressão digital

Mergulhe nos tópicos de investigação de “ИНСТИТУЦИОНАЛИЗАЦИЯ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ СОЦИОЛОГИИ И ЕЁ РОЛЬ В СТАНОВЛЕНИИ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА В РОССИИ“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto