Resultado de pesquisa: Article

Resumo

The article discusses the potential of Fairy tale Therapy-method for corrective work with children of preschool age exhibiting high levels of anxiety. The article outlines the authors’ program of corrective and developmental work. Based on diagnostic results this article offers comparative analysis of the anxiety level of children before and after corrective and developmental activities.
Título traduzido da contribuiçãoUsage of Fairytale Therapy-method in corrective work with children exhibiting high levels of anxiety
Idioma originalRussian
Páginas (de-até)139-147
Número de páginas9
RevistaИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volume138
Número de emissão2
Estado da publicaçãoPublished - 2015

GRNTI

• 15.00.00 PSYCHOLOGY

Level of Research Output

• VAK List

Impressão digital Mergulhe nos tópicos de investigação de “ИСПОЛЬЗОВАНИЕ МЕТОДА СКАЗКОТЕРАПИИ В КОРРЕКЦИОННОЙ РАБОТЕ С ДЕТЬМИ С ВЫСОКИМ УРОВНЕМ ТРЕВОЖНОСТИ“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto