Элина Владимировна Чепкина, Евгения Альбертовна Харисова

Resultado de pesquisa: Article

Resumo

The article considers the linguistic aspect of the territorial identity’s construction. The relevance of the study is due to the appeal of the relationship between the meanings that construct the discursive identity in the media and language markers that express these meanings explicitly.
Título traduzido da contribuiçãoTHE CONSTRUCTION OF A TERRITORIAL IDENTITY ON URBAN TELEVISION: LANGUAGE MARKERS
Idioma originalRussian
Páginas (de-até)5-12
Número de páginas8
RevistaИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volume26
Número de emissão4 (201)
DOIs
Estado da publicaçãoPublished - 2020

GRNTI

• 16.00.00 LINGUISTICS

Level of Research Output

• VAK List

Impressão digital Mergulhe nos tópicos de investigação de “КОНСТРУИРОВАНИЕ ТЕРРИТОРИАЛЬНОЙ ИДЕНТИЧНОСТИ НА ГОРОДСКОМ ТЕЛЕВИДЕНИИ: ЯЗЫКОВЫЕ МАРКЕРЫ“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto