Resultado de pesquisa: Chapter

Resumo

The article describes the new areas of research in modern historiography as regards the problem of cultivating the New Person in the early Soviet society. An overview of studies on the doctrinal, discursive, and pragmatic aspects of this problem is provided. It is emphasized that in modern historiography, the phenomenon of the ‘New Person' is often analyzed as a component of the revolutionary Soviet project and that it is put into the European context as one of the variants of social engineering in modernity. The article focuses on studies of the actual transformations in the consciousness and behaviour of Soviet people, the related debates in source studies and the most significant conclusions made by these researchers.
Título traduzido da contribuiçãoThe New Person in the Revolutionary Soviet Project: Key Problems of Modern Historiography
Idioma originalRussian
Título da publicação do anfitriãoЭПОХА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОЙ РЕКОНСТРУКЦИИ : ИДЕИ, МИФЫ И ПРОГРАММЫ СОЦИАЛЬНЫХ ПРЕОБРАЗОВАНИЙ
Subtítulo da publicação do anfitriãoсборник статей
EditoresО. В. Горбачев
Local da publicaçãoЕкатеринбург
EditoraФедеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Уральский федеральный университет им. первого Президента России Б.Н. Ельцина"
Páginas6-18
ISBN (impresso)978-5-7996-2273-2
Estado da publicaçãoPublished - 2017

GRNTI

• 03.09.00

Impressão digital

Mergulhe nos tópicos de investigação de “НОВЫЙ ЧЕЛОВЕК КАК КОМПОНЕНТ РЕВОЛЮЦИОННОГО СОВЕТСКОГО ПРОЕКТА: КЛЮЧЕВЫЕ ПРОБЛЕМЫ ИЗУЧЕНИЯ В СОВРЕМЕННОЙ ИСТОРИОГРАФИИ: статья в сборнике статей“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto