Resultado de pesquisa: Articlerevisão de pares

Resumo

Problems of training and socio-cultural adaptation of migrants’ children under difficult conditions concerning inter-ethnic relations in the northern region are studied. The attitude of migrants children to situations of ethnic and national negativism at school and out of it is brought out. The social portrait of the child - the migrant viewed by the school students pupils- representatives of local population is presented. The national and ethnic parties of adaptation of migrants children are characterized. Administrative aspects of the solution of educational and adaptation problems of migrants children are analyzed.
Título traduzido da contribuiçãoEducational and adaptation practices of migrants children in the conditions of international intolerance
Idioma originalRussian
Páginas (de-até)70-83
Número de páginas14
RevistaИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volume135
Número de emissão1
Estado da publicaçãoPublished - 2015

GRNTI

• 11.25.00

Level of Research Output

• VAK List

Impressão digital Mergulhe nos tópicos de investigação de “ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЕ И АДАПТАЦИОННЫЕ ПРАКТИКИ ДЕТЕЙ МИГРАНТОВ В УСЛОВИЯХ МЕЖНАЦИОНАЛЬНОЙ ИНТОЛЕРАНТНОСТИ“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto