Resultado de pesquisa: Articlerevisão de pares

Resumo

The article is devoted to the main problems of distinguishing features, structure and development of speech hearing, its structure, and its role in training foreign languages to non-linguistic students at elementary level. The author compares German and Russian phonetic systems from methodical point of view and introduces some basic exercises and ways to control understanding.
Título traduzido da contribuiçãoFundamental principles of foreign languages speech hearing development with non-linguistic students at elementary level
Idioma originalRussian
Páginas (de-até)108-115
RevistaИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volume123
Número de emissão1
Estado da publicaçãoPublished - 2014

GRNTI

• 16.00.00 LINGUISTICS

Level of Research Output

• VAK List

Impressão digital

Mergulhe nos tópicos de investigação de “ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ МЕТОДИКИ РАЗВИТИЯ РЕЧЕВОГО СЛУХА У СТУДЕНТОВ НЕЯЗЫКОВЫХ СПЕЦИАЛЬНОСТЕЙ НА НАЧАЛЬНОМ ЭТАПЕ ОБУЧЕНИЯ ИНОСТРАННЫМ ЯЗЫКАМ“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto