А. Э. Мокроносова, Лариса Степановна Соболева (Supervisor)

Resultado de pesquisa: Chapter

Resumo

This article is devoted to the analysis of «Homily to newly married couples» from the manuscript «Statir». The main task is to find out how the author understands the relationship between man and woman, and also to reveal new intentions of understanding the role of woman in the social and cultural context.
Título traduzido da contribuição"Homily to Newly Married Couples" from the Manuscript "Statir" (the Late 17th)
Idioma originalRussian
Título da publicação do anfitriãoINIТIUM. Художественная литература: опыт современного прочтения
Subtítulo da publicação do anfitriãoсборник статей
EditoresТ. А. Снигирева, Л. А. Назарова
Local da publicaçãoЕкатеринбург
EditoraФедеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Уральский федеральный университет им. первого Президента России Б.Н. Ельцина"
Páginas23-26
Número de páginas4
Estado da publicaçãoPublished - 2019

GRNTI

• 17.09.00

Impressão digital Mergulhe nos tópicos de investigação de “"ПОУЧЕНИЕ К НОВОБРАЧНЫМ" ИЗ РУКОПИСНОГО СБОРНИКА КОНЦА XVII ВЕКА "СТАТИР": статья в сборнике статей“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto