Resultado de pesquisa: Chapter

Resumo

The authors aim is to explore the role of empathy in cross-cultural communication. Discusses the formation of the peculiarities of empathy influenced by cultural factor. The differences in empathy to various social objects in students from China and Russia are exposed.
Título traduzido da contribuiçãoA comparative study of empathy to various objects in students from China and Russia
Idioma originalRussian
Título da publicação do anfitriãoПСИХОЛОГИЧЕСКАЯ ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА – УПРАВЛЕНИЮ
Subtítulo da publicação do anfitriãoсборник научных трудов
EditoresЭ. Э. Сыманюк
Local da publicaçãoЕкатеринбург
EditoraУральский институт управления – филиал ФГБОУ ВО "Российская академия народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации"
Páginas200-208
ISBN (impresso)978-5-8056-0335-9
Estado da publicaçãoPublished - 2015

GRNTI

• 15.00.00 PSYCHOLOGY

Impressão digital

Mergulhe nos tópicos de investigação de “СРАВНИТЕЛЬНОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ЭМПАТИИ К РАЗЛИЧНЫМ ОБЪЕКТАМ У СТУДЕНТОВ ИЗ КИТАЯ И РОССИИ: статья в сборнике статей“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto