ТЕЛЕВИДЕНИЕ XXI В.: ОТ МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ К МАССОВОЙ КОММУНИКАЦИИ

Resultado de pesquisa: Article

Resumo

The main features of modern television are considered in the article: multichannel broadcasting, audience segmentation, transformation of genres, entertaining orientation, reality virtualization, manipulative influence, abundance of advertising, interactivity. The basic directions of improvement of future journalists' professional training are planned.
Título traduzido da contribuiçãoTelevision of the XXI century: from mass media to mass communications
Idioma originalRussian
Páginas (de-até)41-50
RevistaИзвестия Уральского федерального университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры
Volume123
Número de emissão1
Estado da publicaçãoPublished - 2014

GRNTI

• 19.41.00

Level of Research Output

• VAK List

Impressão digital Mergulhe nos tópicos de investigação de “ТЕЛЕВИДЕНИЕ XXI В.: ОТ МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ К МАССОВОЙ КОММУНИКАЦИИ“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto