Resultado de pesquisa: Articlerevisão de pares

Resumo

The article considers the positive experience of solving environmental problems through design tools in Russia and abroad. The place and role of the designer in the modern world is determined. The experience of the formation of ecological culture in students-designers of the Ural Federal University in the process of obtaining professional education is analyzed.
Título traduzido da contribuiçãoFORMATION OF ECOLOGICAL CULTURE STUDENTS-DESIGNERS IN THE PROCESS OF LEARNING IN THE UNIVERSITY
Idioma originalRussian
Páginas (de-até)42-48
Número de páginas7
RevistaСовременные исследования социальных проблем (электронный научный журнал)
Volume9
Número de emissão2-2
Estado da publicaçãoPublished - 2018

GRNTI

• 14.35.00

Level of Research Output

• VAK List

Impressão digital

Mergulhe nos tópicos de investigação de “ФОРМИРОВАНИЕ ЭКОЛОГИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ У СТУДЕНТОВ-ДИЗАЙНЕРОВ В ПРОЦЕССЕ ОБУЧЕНИЯ В ВУЗЕ“. Em conjunto formam uma impressão digital única.

Citar isto