Научная группа "Мобилизация ресурсов личности и социальных групп в условиях адаптации к требованиям цифрового общества"

Проект: ИсследованиеНаучная группа

Сведения о проекте

СтатусАктивный
Действительная дата начала/окончания27/08/2019 → …

Стратегические Академические Единицы (САЕ)

• УГИ

Результат исследований

• 7 Статья
  • 5 Материалы конференции

AMBIENT MEDIA IN THE MODERN INFORMATION SOCIETY

Grunt, E. & Golubkova, E., 2019, III POST MASS MEDIA IN THE MODERN INFORMATIONAL SOCIETY (PMMIS 2019) JOURNALISTIC TEXT IN A NEW TECHNOLOGICAL ENVIRONMENT: ACHIEVEMENTS AND PROBLEMS. Viktorovna, ZM. (ред.). FUTURE ACAD, стр. 573-583 11 стр. (European Proceedings of Social and Behavioural Sciences; том 66).

Результат исследований: Глава в книге, отчете, сборнике статейМатериалы конференции

BLENDED LEARNING: ASSESSMENT OF FLIPPED CLASSROOMS BY STUDENTS MAJORING IN HUMANITIES

Antonova, N. L., Merenkov, A. V. & Popova, N. G., 2019, PROCEEDINGS OF THE 16TH INTERNATIONAL CONFERENCE EFFICIENCY AND RESPONSIBILITY IN EDUCATION 2019 (ERIE). Fejfar, J., Fejfarova, M., Flegl, M., Husak, J. & Krejci (ред.). Czech University of Life Sciences Prague, стр. 7-12 6 стр. (Efficiency and Responsibility in Education ....).

Leadership potential of professional teacher associations in Russia: Formation of middle leaders

Merenkov, A. V., Antonova, N. L. & Popova, N. G., 1 янв 2019, В : Journal of Language and Education. 5, 3, стр. 70-82 13 стр.

Результат исследований: Вклад в журналСтатья

Открытый доступ
  • Student's Territorial Mobility (Example of Yekaterinburg)

Antonova, N., Abramova, S., Grunt, E., Merenkov, A. & Dronishinets, N., 2019, 2019 4TH INTERNATIONAL CONFERENCE ON EDUCATION SCIENCE AND DEVELOPMENT (ICESD 2019). DEStech Publications, Inc., 5 стр. (DEStech Transactions on Social Science Education and Human Science).