Результат исследований: Квалификационная работаМагистерская диссертацияНаучно-исследовательская

Магистерская диссертация выполнена на 77 страницах (формат А4, шрифт Times New Roman, размер шрифта 14, интервал1.5). Количество таблиц – 10 (без вложений). Количество рисунков – 35 (без вложений). Магистерская диссертация состоит из введения, трех глав, заключения, списка литературы, приложений. В теоретической части представлены основные понятия, эволюция понятия, характеристики, факторы, природа и отношения с другими переменными. В практической части анализируются общие характеристики исследуемой компании и персонала, анализ работы по выявлению работников с высоким потенциалом, а также эмоционального выгорания. На основе полученных результатов были даны рекомендации по разработке и внедрению в деятельность компании программы развития потенциала и снижения эмоционального выгорания сотрудников.
Переведенное названиеВнедрение программы развития потенциала сотрудников в компании по торговле металлом в сфере малого бизнеса г.Екатеринбурга, РФ: магистерская диссертация
Язык оригиналаАнглийский
КвалификацияМагистр
Учереждение
  • Уральский федеральный университет
Научный руководитель/консультант
  • Лысенко, Елена Владимировна, Научный руководитель
СостояниеОпубликовано - 2018

Отпечаток

Personnel
Industry

• Управление персоналом

@phdthesis{705c260c09c04fa6a37acde5c2f05176,
title = "Introduction of the program of high potential staff development in the Еnergostal Company, Yekaterinburg, Russian Federation: Master's thesis",
abstract = "Master's thesis is made on 77 pages (A4 format, Times new Roman font, font size 14, interval 1.5). Number of tables – 10 (without attachments). Number of drawings – 35 (without attachments). Master's thesis consists of an introduction, three chapters, conclusion, references, applications. The theoretical part presents the basic concepts, the evolution of concepts, characteristics, factors, nature and relationships with other variables. In the practical part the General characteristics of the studied company and staff, the analysis of the work to identify employees with high potential, as well as emotional burnout are analyzed. On the basis of the obtained results, recommendations were given on the development and implementation of the program of capacity development and reduction of emotional burnout of employees in the company's activities.",
keywords = "Управление персоналом",
author = "{Perez Lopez}, {Maria Guadelupe}",
note = "Перез Лопез М. Г. Introduction of the program of high potential staff development in the Еnergostal Company, Yekaterinburg, Russian Federation : магистерская диссертация / М. Г. Перез Лопез ; Уральский федеральный университет имени первого Президента России Б. Н. Ельцина, Уральский гуманитарный институт, Кафедра управления персоналом и психологии. — Екатеринбург, 2018. — 74 с. — Библиогр.: с. 72-74 (24 назв.).",
year = "2018",
language = "English",
school = "Ural Federal University",

}

Introduction of the program of high potential staff development in the Еnergostal Company, Yekaterinburg, Russian Federation : Master's thesis. / Perez Lopez, Maria Guadelupe.

2018. 74 стр.

TY - THES

T1 - Introduction of the program of high potential staff development in the Еnergostal Company, Yekaterinburg, Russian Federation

T2 - Master's thesis

AU - Perez Lopez, Maria Guadelupe

N1 - Перез Лопез М. Г. Introduction of the program of high potential staff development in the Еnergostal Company, Yekaterinburg, Russian Federation : магистерская диссертация / М. Г. Перез Лопез ; Уральский федеральный университет имени первого Президента России Б. Н. Ельцина, Уральский гуманитарный институт, Кафедра управления персоналом и психологии. — Екатеринбург, 2018. — 74 с. — Библиогр.: с. 72-74 (24 назв.).

PY - 2018

Y1 - 2018

N2 - Master's thesis is made on 77 pages (A4 format, Times new Roman font, font size 14, interval 1.5). Number of tables – 10 (without attachments). Number of drawings – 35 (without attachments). Master's thesis consists of an introduction, three chapters, conclusion, references, applications. The theoretical part presents the basic concepts, the evolution of concepts, characteristics, factors, nature and relationships with other variables. In the practical part the General characteristics of the studied company and staff, the analysis of the work to identify employees with high potential, as well as emotional burnout are analyzed. On the basis of the obtained results, recommendations were given on the development and implementation of the program of capacity development and reduction of emotional burnout of employees in the company's activities.

AB - Master's thesis is made on 77 pages (A4 format, Times new Roman font, font size 14, interval 1.5). Number of tables – 10 (without attachments). Number of drawings – 35 (without attachments). Master's thesis consists of an introduction, three chapters, conclusion, references, applications. The theoretical part presents the basic concepts, the evolution of concepts, characteristics, factors, nature and relationships with other variables. In the practical part the General characteristics of the studied company and staff, the analysis of the work to identify employees with high potential, as well as emotional burnout are analyzed. On the basis of the obtained results, recommendations were given on the development and implementation of the program of capacity development and reduction of emotional burnout of employees in the company's activities.

KW - Управление персоналом

M3 - Master's Thesis