Vladimir A. Surin, Alexander N. Tyrsin

В статье описан нелинейный сглаживающий фильтр, базирующийся на основе обобщенного метода наименьших модулей. Было проведено сравнение с другими известными фильтрами сглаживания на реальных изображениях. Были выявлены сильные и слабые стороны данного фильтра. В результате экспериментов было показано, что сглаживание фильтром на основе обобщенного метода наименьших модулей более эффективно устраняет шум на перепаде.
Переведенное названиеНелинейная фильтрация зашумленных контрастных изображений на основе обобщенного метода наименьших модулей
Язык оригиналаАнглийский
ЖурналJOURNAL OF COMPUTATIONAL AND ENGINEERING MATHEMATICS
Том5
Номер выпуска2
DOI
СостояниеОпубликовано - 2018

Отпечаток

smoothing
filter
method
experiment

• 50.00.00 АВТОМАТИКА. ВЫЧИСЛИТЕЛЬНАЯ ТЕХНИКА

@article{24db84fc8c8441498e4a485b4f777b9d,
title = "NONLINEAR FILTERING OF NOISY CONTRAST IMAGES BASED ON THE GENERALIZED METHOD OF THE LEAST ABSOLUTE VALUES",
abstract = "In article the nonlinear smoothing filter which is based on the generalized method of least absolute value is described. Comparison with other known filters of smoothing on real images is lead. Strengths and weaknesses of the given filter are revealed. As a result of experiments it is shown that smoothing by the filter on the basis of the generalized method of the least absolute values eliminates noise on overfall more effectively.",
author = "Surin, {Vladimir A.} and Tyrsin, {Alexander N.}",
year = "2018",
doi = "10.14529/jcem180205",
language = "English",
volume = "5",
pages = "58--69",
journal = "JOURNAL OF COMPUTATIONAL AND ENGINEERING MATHEMATICS",
issn = "2313-8106",
publisher = "Южно-Уральский государственный университет (национальный исследовательский университет)",
number = "2",

}

NONLINEAR FILTERING OF NOISY CONTRAST IMAGES BASED ON THE GENERALIZED METHOD OF THE LEAST ABSOLUTE VALUES. / Surin, Vladimir A.; Tyrsin, Alexander N.

В: JOURNAL OF COMPUTATIONAL AND ENGINEERING MATHEMATICS, Том 5, № 2, 2018, стр. 58-69.

TY - JOUR

T1 - NONLINEAR FILTERING OF NOISY CONTRAST IMAGES BASED ON THE GENERALIZED METHOD OF THE LEAST ABSOLUTE VALUES

AU - Surin, Vladimir A.

AU - Tyrsin, Alexander N.

PY - 2018

Y1 - 2018

N2 - In article the nonlinear smoothing filter which is based on the generalized method of least absolute value is described. Comparison with other known filters of smoothing on real images is lead. Strengths and weaknesses of the given filter are revealed. As a result of experiments it is shown that smoothing by the filter on the basis of the generalized method of the least absolute values eliminates noise on overfall more effectively.

AB - In article the nonlinear smoothing filter which is based on the generalized method of least absolute value is described. Comparison with other known filters of smoothing on real images is lead. Strengths and weaknesses of the given filter are revealed. As a result of experiments it is shown that smoothing by the filter on the basis of the generalized method of the least absolute values eliminates noise on overfall more effectively.

UR - https://elibrary.ru/item.asp?id=35221215

U2 - 10.14529/jcem180205