О КОНЦЕПЦИИ НЕЛИНЕЙНОГО РАЗВИТИЯ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ В РОССИИ

Переведенное названиеConcerning the Conception of Nonlinear Development of Higher Education in Russia
ЖурналВЕСТНИК СУРГУТСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО УНИВЕРСИТЕТА
Номер выпуска2 (41)
СостояниеОпубликовано - 2016

Отпечаток

non-linear model
Russia
linear model
education
education system
district

• 14.35.00 Высшее профессиональное образование. Педагогика высшей профессиональной школы

@article{e2c5ce609dfd4f60aba7839d0a8c1e60,
title = "О КОНЦЕПЦИИ НЕЛИНЕЙНОГО РАЗВИТИЯ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ В РОССИИ",
abstract = "The article reveals the basic premises of the concept of nonlinear development of higher education in Russia. The comparison of linear and nonlinear models of higher education is used as the main methodological principle of the conception. It is proved that linear model does not have any prospects, and virtually it can be a dead end in terms of its implementation in higher education system of Russia. In the second part of the article the differentiation criteria features of nonlinear and linear models of higher education are given. The third part of the article is devoted to identifying specific features of nonlinear model of higher education in the region, the Urals Federal District.",
author = "Зборовский, {Гарольд Ефимович} and Шуклина, {Елена Анатольевна}",
year = "2016",
language = "Русский",
pages = "52--62",
journal = "ВЕСТНИК СУРГУТСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО УНИВЕРСИТЕТА",
issn = "2078-7626",
publisher = "Сургутский государственный педагогический университет",
number = "2 (41)",

TY - JOUR

T1 - О КОНЦЕПЦИИ НЕЛИНЕЙНОГО РАЗВИТИЯ ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ В РОССИИ

AU - Зборовский, Гарольд Ефимович

AU - Шуклина, Елена Анатольевна

PY - 2016

Y1 - 2016

N2 - The article reveals the basic premises of the concept of nonlinear development of higher education in Russia. The comparison of linear and nonlinear models of higher education is used as the main methodological principle of the conception. It is proved that linear model does not have any prospects, and virtually it can be a dead end in terms of its implementation in higher education system of Russia. In the second part of the article the differentiation criteria features of nonlinear and linear models of higher education are given. The third part of the article is devoted to identifying specific features of nonlinear model of higher education in the region, the Urals Federal District.

AB - The article reveals the basic premises of the concept of nonlinear development of higher education in Russia. The comparison of linear and nonlinear models of higher education is used as the main methodological principle of the conception. It is proved that linear model does not have any prospects, and virtually it can be a dead end in terms of its implementation in higher education system of Russia. In the second part of the article the differentiation criteria features of nonlinear and linear models of higher education are given. The third part of the article is devoted to identifying specific features of nonlinear model of higher education in the region, the Urals Federal District.

UR - https://elibrary.ru/item.asp?id=26696627

M3 - Статья