科研成果: Chapter同行评审

摘要

In the article, the research of teaching and scientific work of the Ural prominent lawyer and historian Alexander Smykalin is conducted. The main scientific problems are selected; the analysis of the major works of the scientist is given. It is alleged that A.S. Smykalin is the founder of the historical-legal direction in the scientific community of the Urals.
投稿的翻译标题For the 40th anniversary of the beginning of the teaching and research activities of Alexander Smykalin
源语言Russian
主期刊名ЭВОЛЮЦИЯ РОССИЙСКОГО И ЗАРУБЕЖНОГО ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
主期刊副标题сборник статей
出版地点Екатеринбург
出版商Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Уральский государственный юридический университет"
ISBN(印刷版)978-5-7845-0508-8
Published - 2016

GRNTI

• 03.01.00

指纹

探究 'Вклад А. С. Смыкалина в изучение истории государства и права. К 40-летию начала преподавательской и научной деятельности Александра Сергеевича Смыкалина: статья в сборнике статей' 的科研主题。它们共同构成独一无二的指纹。

引用此