科研成果: Chapter

摘要

The article describes the new areas of research in modern historiography as regards the problem of cultivating the New Person in the early Soviet society. An overview of studies on the doctrinal, discursive, and pragmatic aspects of this problem is provided. It is emphasized that in modern historiography, the phenomenon of the ‘New Person' is often analyzed as a component of the revolutionary Soviet project and that it is put into the European context as one of the variants of social engineering in modernity. The article focuses on studies of the actual transformations in the consciousness and behaviour of Soviet people, the related debates in source studies and the most significant conclusions made by these researchers.
投稿的翻译标题The New Person in the Revolutionary Soviet Project: Key Problems of Modern Historiography
源语言Russian
主期刊名ЭПОХА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОЙ РЕКОНСТРУКЦИИ : ИДЕИ, МИФЫ И ПРОГРАММЫ СОЦИАЛЬНЫХ ПРЕОБРАЗОВАНИЙ
主期刊副标题сборник статей
编辑О. В. Горбачев
出版地点Екатеринбург
出版商Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Уральский федеральный университет им. первого Президента России Б.Н. Ельцина"
ISBN(印刷版)978-5-7996-2273-2
Published - 2017

GRNTI

• 03.09.00

指纹 探究 'НОВЫЙ ЧЕЛОВЕК КАК КОМПОНЕНТ РЕВОЛЮЦИОННОГО СОВЕТСКОГО ПРОЕКТА: КЛЮЧЕВЫЕ ПРОБЛЕМЫ ИЗУЧЕНИЯ В СОВРЕМЕННОЙ ИСТОРИОГРАФИИ: статья в сборнике статей' 的科研主题。它们共同构成独一无二的指纹。

引用此