科研成果: Chapter

摘要

In this paper we presented the study of magnetic hysteretic properties, domain structure and microstructure of thin magnetic La-Co films. In the composition range from 9 to 20 at. % La, a beveled hysteresis loops in the plane of the films and stripe domain structure were observed, which are characteristic features of perpendicular magnetic anisotropy. In our work we demonstrated that the columnar microstructure of such films leads itself to the formation of stripe domains, which can be interpreted as the appearance of structure-induced perpendicular magnetic anisotropy. For these purposes, a computer micromagnetic model of the films was developed, and a qualitative agreement between the simulation results and experimental data was obtained.
投稿的翻译标题Determination of Staphylococcus Aureus in Aqueous Media Using a Label-Free Voltammetric Immunosensor with a Covalently Immobilized Receptor Layer
源语言Russian
主期刊名Актуальные проблемы развития естественных наук : сборник статей участников XXIII Областного конкурса научно-исследовательских работ «Научный Олимп» по направлению «Естественные науки»
主期刊副标题сборник статей
出版地点Екатеринбург
出版商Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Уральский федеральный университет им. первого Президента России Б.Н. Ельцина"
页数8
ISBN(印刷版)978-5-91256-506-9
Published - 2020

GRNTI

• 34.05.00

指纹

探究 'Определение бактерий staphylococcus aureus в водных средах с использованием безметочного электрохимического иммуносенсора с ковалентно иммобилизованным рецепторным слоем: статья в сборнике статей' 的科研主题。它们共同构成独一无二的指纹。

引用此