А. Э. Мокроносова, Лариса Степановна Соболева (Supervisor)

科研成果: Chapter

摘要

This article is devoted to the analysis of «Homily to newly married couples» from the manuscript «Statir». The main task is to find out how the author understands the relationship between man and woman, and also to reveal new intentions of understanding the role of woman in the social and cultural context.
投稿的翻译标题"Homily to Newly Married Couples" from the Manuscript "Statir" (the Late 17th)
源语言Russian
主期刊名INIТIUM. Художественная литература: опыт современного прочтения
主期刊副标题сборник статей
编辑Т. А. Снигирева, Л. А. Назарова
出版地点Екатеринбург
出版商Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Уральский федеральный университет им. первого Президента России Б.Н. Ельцина"
页数4
Published - 2019

GRNTI

• 17.09.00

指纹 探究 '"ПОУЧЕНИЕ К НОВОБРАЧНЫМ" ИЗ РУКОПИСНОГО СБОРНИКА КОНЦА XVII ВЕКА "СТАТИР": статья в сборнике статей' 的科研主题。它们共同构成独一无二的指纹。

引用此