Дмитрий Алексеевич Кондруцкий (Inventor), Евгений Владимирович Кириллов (Inventor), Владимир Николаевич Рычков (Inventor), Сергей Владимирович Кириллов (Inventor), Григорий Михайлович Буньков (Inventor), Евгений Сергеевич Востров (Inventor), Виталий Александрович Третьяков (Inventor), Гаджи Рабаданович Гаджиев (Inventor), Николай Анатольевич Попонин (Inventor), Денис Валерьевич Смышляев (Inventor)

科研成果: Patent

摘要

SUBSTANCE: invention relates to a composition and a method for preparing a solid extractant for extracting scandium from sulfuric acid solutions. Solid extractant (TVEX) is proposed for the extraction of scandium from scandium-containing solutions containing a styrene-divinylbenzene matrix with di-(2-ethylhexyl)phosphoric acid. In addition, it additionally contains tri-n-octylphosphine oxide, tributyl phosphate, isododecane at the following component ratio, mass%: di-(2-ethylhexyl)phosphoric acid 32.0–37.5, tri-n-octylphosphine oxide 4.2–8.0, tributyl phosphate 0.8–1.7, isododecane 16.7–20.0, styrenedivinylbenzene balance, the ratio between styrene and divinylbenzene in the matrix is 75–80 to 20–25 % by weight. Method of obtaining the above-mentioned TVEX is also proposed.
EFFECT: technical result consists in obtaining a selective scandium TVEX with a high dynamic exchange capacity.
投稿的翻译标题SOLID EXTRAGENT WITH HIGH DYNAMIC EXCHANGE CAPACITY FOR SCANDIUM EXTRACTION AND THE METHOD OF ITS PREPARATION: patent of invention
源语言Russian
专利号2650410
IPCC22B 3/24,C22B 59/00,C08F 2/00
归档日期07/07/2017
Published - 13 四月 2018

指纹

探究 'Твердый экстрагент с высокой динамической обменной емкостью для извлечения скандия и способ его получения: патент на изобретение' 的科研主题。它们共同构成独一无二的指纹。

引用此